iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Pomysł na biznes raz jeszcze

Jest mnóstwo sposobów na odkrycie innowacyjnych produktów i usług. Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii, a wraz z tym nowym możliwościom przesyłania informacji, a także dzięki dostępności niedrogich usług outsourcingowych, dla kreatywnych bizneswoman i biznesmen'ów szanse na biznes pojawiają się każdego dnia. Marzenia i potrzeby ludzi nie znają granic, więc możliwość oferowania klientom oryginalnych produktów i usług nigdy się nie kończy. Nawet na ogromnie konkurencyjnym rynku można znaleźć nowe sposoby robienia pieniędzy.

Szukając pomysłu na biznes zastanów się:

 • Czy to o czym myślisz będzie opłacalne?
 • Czy to stanie się Twoją pasją?
 • Czy możesz dostarczyć klientom coś unikalnego?

Przeanalizuj:

 • Dokuczliwe problemy
 • Niezrealizowane potrzeby
 • Nieuchronne tendencje.

Miej oczy i uszy otwarte. Ktoś powiedział, że w biznesie jedyną stałą jest zmiana. To prawda, wszystko zmienia się nieustannie, a globalne trendy i ich dalekosiężne skutki tworzą zapotrzebowanie na nową ofertę. Do takich trendów należą na przykład:

 • Szybkie zmiany technologiczne, w tym Internet
 • Natłok informacji
 • Emancypacja kobiet
 • Starzenie się społeczeństwa
 • Bogacenie się społeczeństwa
 • Pogłębiające się rozwarstwienie społeczeństwa
 • Rosnący indywidualizm
 • Rosnące tempo życia
 • Globalizacja
 • Spadek zaufania do instytucji finansowych
 • Ekologia
 • Inżynieria genetyczna
 • Rosnąca konkurencja i zalew towarów
 • A nawet kryzys ekonomiczny.

Inspiracją dla biznesu może być dosłownie wszystko. Przedsiębiorcze idee mogą pochodzić z różnych źródeł, mogą nimi być przykładowo:

 • Spotkania i rozmowy z innymi osobami
 • Książki i czasopisma
 • Ogłoszenia i reklamy
 • Internet
 • Zainteresowania, umiejętności i pasje zarówno Twoje jak i Twoich znajomych
 • Podróże po świecie i obserwacje
 • Doskonalenie istniejących produktów czyli po prostu konkurencja
 • Kopiowanie najlepszych rozwiązań innych firm i łączenie ich w nowy produkt.

Pieniądze, wiedzę i doświadczenie można zdobyć, a pomysły, jak widać, można znaleźć. Jeśli miałabym wymienić tylko jeden czynnik, który przesądza o tym czy ktoś nadaje się na przedsiębiorcę czy też nie, nie byłyby to pieniądze, pomysły, wiedza ani nawet doświadczenie, ale jedna, jedyna rzecz, która odróżnia prawdziwego człowieka biznesu od innych: niesłychana determinacja. Więc, jeśli myślisz o własnej firmie, to musisz po prostu bardzo tego chcieć. I zrobić ten pierwszy krok. A potem kolejne… Czy będzie łatwo? Na pewno nie. Czy się uda? Może. Czy warto? To zależy. Jedno jest pewne: własny biznes to przygoda, jakiej etatowa praca Ci nie da.

Komentarze (5)
Pomysł na biznes

Pisałam już o tym, że jednym wartych rozważenia z pomysłów na ominięcie przez kobiety mitycznego szklanego sufitu może być założenie własnej działalności gospodarczej. No tak, łatwo powiedzieć, ale gdzie szukać jakiegoś pomysłu na biznes? Otóż o pomysły na własna firmę wcale nie jest trudno. Trzeba "tylko" odnaleźć jakiś problem oraz jego satysfakcjonujące rozwiązanie. : - ) Ludzie twórczy ciągle znajdują szereg inspiracji w codziennych kłopotach i trudnościach: napotykają na swojej drodze problem, rozwiązują go, a potem zastanawiają się czy to rozwiązanie nie byłoby potrzebne także innym i na tej podstawie tworzą swoją pierwszą firmę. Wiele produktów i usług stanowi po prostu ulepszenie tych już istniejących. Postaw się zatem w sytuacji Twoich klientów. Czy to co masz do zaoferowania będzie na tyle lepsze pod jakimś ważnym dla klienta względem (pod jakim?), że zrezygnuje on z tego do czego dotychczas był przyzwyczajony i przyjdzie właśnie do Ciebie? Zanotuj każdy przypadek, w którym napotykasz jakiś problem albo musisz zrobić coś co pochłania Twój cenny czas i zastanawiasz się, dlaczego nie ma firmy, która po rozsądnej cenie mogłaby to zrobić za Ciebie. Może to będzie Twój pomysł na biznes? Pamiętaj jednak, że najważniejszym kluczem do wygranej w biznesie jesteś Ty, a inaczej mówiąc Twoje unikalne umiejętności i kompetencje. Zajmuj się wiec tym co naprawdę lubisz i co umiesz robić najlepiej. Niech Twoje pomysły na biznes i umiejętności idą w parze. Zostań ekspertem w tym czego się podejmujesz. 

Komentarze (7)
Kobiety w biznesie

Szansą na rozbicie szklanego sufitu dla kobiet, które mają pomysł na biznes oraz dość wytrwałości, aby go wcielić w życie, jest uruchomienie własnej firmy. W okresie ostatnich lat nastąpił widoczny, trwały wzrost liczby kobiet prowadzących własną działalność gospodarczą. Kobiecy biznes obejmuje wszystkie sfery działalności gospodarczej i choć dominują w nim firmy handlowe i usługowe, zaznacza się coraz wyraźniejszy udział firm produkcyjnych. Z powodzeniem funkcjonują, prowadzone przez kobiety, firmy rachunkowe, komputerowe, reklamowe, pomocy pielęgniarskiej i odnowy biologicznej a nawet transportowe. W sferze produkcji wzrasta udział firm małej gastronomii, szwalni, punktów dziewiarskich i wytwórni sprzętu turystycznego.

Na polskim rynku można wyróżnić przynajmniej dwa typy właścicielek firm. Pierwsze z nich to te, które przed rokiem 89 odeszły z państwowych posad i rozpoczęły własny biznes, a które dziś kierują już poważnymi, silnymi firmami, zatrudniającymi nie rzadko kilkadziesiąt i więcej osób. Drugie to te, którym przekształcenia polskiej gospodarki, nierzadko boleśnie (np. poprzez niezadowalające perspektywy zawodowe, warunki pracy i płacy, zwolnienia i widmo bezrobocia), uświadomiły tkwiącą w nich potrzebę przedsiębiorczości. W podjęciu decyzji o rozpoczęciu własnej działalności, odgrywały też rolę takie czynniki, jak potrzeba samorealizacji, pragnienie bycia swoim własnym szefem, korzyści finansowe i dążenie do osiągnięcia równowagi pomiędzy obowiązkami rodzinnymi i zawodowymi.

Także tutaj, w sferze własnej przedsiębiorczości, kobiety napotykają pewne trudności specyficzne dla swojej płci. Oprócz barier przedsiębiorczości nie zależnych od płci, takich jak: skomplikowane przepisy prawne, skomplikowane i długotrwałe procedury rejestracji własnej firmy, wysokie obciążenia ZUS i podatkowe i co się z tym wiąże wysokie koszty siły roboczej, wysokie koszty promocji firmy na rynkach zagranicznych i krajowym, brak kapitału na rozpoczęcie działalności, drogie i trudno dostępne kredyty, ograniczony kryzysem popyt, należy wspomnieć o trudnościach, które wynikającą ze specyficznej sytuacji kobiet, takich jak brak sieci kontaktów ułatwiających zaistnienie w biznesie, niższa samoocena kobiet będąca efektem ich edukacji i socjalizacji i tzw. wyuczona bezradność, trudności ze znalezieniem mentora, tradycyjne pojmowanie roli kobiety w społeczeństwie, zdarzający się czasem brak pełnej akceptacji dla wybranej przez siebie drogi. Z kolei motywacje kobiet do zakładania własnych firm są bardzo podobne do motywacji mężczyzn: dążenie do samodzielności, potrzeba godziwych zarobków, przedsiębiorczość, jedyna różnica polega na tym, że kobiety znacznie częściej niż mężczyźni, deklarują chęć udowodnienia partnerowi życiowemu własnej wartości.

Niewątpliwie mamy do czynienia z wyraźnym i trwałym wzrostem zainteresowania kobiet własną działalnością gospodarczą. Choć pojawiają się niekiedy niewielkie specyficzne dla kobiet trudności w rozpoczęciu i prowadzeniu własnej firmy, generalnie sukces w biznesie nie jest zdeterminowany płcią. Wiele kobiet ma cechy przedsiębiorcze, nie boi się ryzyka, lubi wyzwania, a w sprzyjających okolicznościach, wszystkie te cechy mają szansę się ujawnić i uaktywnić, dlatego coraz więcej kobiet odnosi sukces w biznesie.

Komentarze (0)
Poznaj reguły świata biznesu

Wpadła mi w ręce książka amerykańskiej wiceprezes stacji CNN Gail Evans „Rozgrywaj jak mężczyzna, zwyciężaj jak kobieta”, która stanowi pewnego rodzaju poradnik dla kobiet marzących o skutecznym pięciu się na szczyt po szczeblach kariery. Autorka przyrównuje środowisko biznesu do gry, w której regułach większość kobiet słabo się orientuje, tym samym zmniejszając swoje szanse na awans. „Aby zostać liczącym się graczem w świecie biznesu, musisz poznać zasady, którymi kierują się mężczyźni – nie dlatego, że należy ich we wszystkim naśladować, ale dlatego że musisz poznać boisko, na którym odbywa się gra, nawet jeśli w końcu zamierzasz wymyślić swą własną grę. Szanse nie są wyrównane, jeśli nie wiesz jak poruszać się po planszy” – pisze Evans. „Droga kobiet pełna jest przeszkód, a największą z nich jest rodzina. (…) to przywiązanie do rodziny oznacza, że jesteśmy rozdarte pomiędzy naszymi obowiązkami w domu a karierą zawodową. Często zmuszone jesteśmy rzucić pracę, zmienić godziny lub poszukać jej w innym mieście. Mężczyźni na ogół nie mają takich rozterek, czy zostać w domu czy rozwijać się zawodowo. Tak więc twoja kariera zawodowa z pełnością będzie bardziej kolorowa niż jego – Twoja plansza jest bardziej skomplikowana.” – twierdzi Evans kilka stron dalej. Autorka zwraca uwagę na ważne różnice w sposobie myślenia i działania pomiędzy płciami oraz podkreśla znaczenie znajomości „męskich reguł gry” nawet, jeśli i tak zamierzasz je ignorować. Dzięki własnemu doświadczeniu zarówno matki jak i kobiety sukcesu, jej rady i spostrzeżenia wydają się nie tylko ciekawe ale przede wszystkim bardzo trafne. Jeśli potrzebujesz relacji „z pierwszej ręki”, żeby nie powiedzieć "z pierwszej linii frontu" warto sięgnąć po tę książkę, biorąc jednak poprawkę na to, że opisuje ona specyficzny, bo amerykański świat pracy.

Ja ze swojej strony chciałbym Ci dziś tylko przypomnieć, że nie masz obowiązku dążyć do ogólnie pojętego sukcesu zawodowego. Walka o awans zawodowy nie może być przymusem, może być jedynie Twoim wyborem. Oprócz pracy istnieje też masa innych sposobów na zrealizowanie własnego potencjału i osiągnięcie życiowego spełnienia, a pieniądze, choć potrzebne i ważne, nie są miarą wszystkiego. Jeśli jednak zdecydowałaś się wkroczyć na tę „wojenną ścieżkę" jaką jest rywalizowanie z mężczyznami na gruncie zawodowym, warto zrobić wystarczająco dużo, aby poznać reguły rządzące światem biznesu i zwiększyć swoje szanse na wygraną. Autorka "Rozgrywaj jak mężczyzna ..." podkresla: "Gry uczą facetów walczyc o to czego chcą. Bez wzgledu na to w co grają - uczą się, że nie można wygrac, jeśli nie potrafi się zidentyfikować celu i z całych sił doążyc do tego, by go osiągnąc. (...) Nie musisz od razu przyjmowac strategii mężczyzny, ale na pewno powinnaś:

1. Zrozumieć różnicę pomiędzy Twoim sposobem gry a jego.

2. Zdać sobie sprawę z tego, że póki co to jego spoób gry jest uznawany za sluszny.

3. Zdecydowac czy chesz zmienić swój sposób."

Nic dodać nic ująć, to bardzo "moja" książka, serdecznie Ci ją polecam.

Komentarze (1)
Lęk przed sukcesem

Przeszkodą, na drodze kobiet do wysokich i prestiżowych stanowisk często jest lęk przed sukcesem, który wynika z obawy przed możliwymi, negatywnymi konsekwencjami awansu zawodowego. Paradoksalnie myśl o własnym zawodowym sukcesie może nieść ze sobą nie tylko przyjemne doznania i skojarzenia, ale także niepokój i obawy. Pragnienie zrobienia kariery uznawane jest za cechę męską, toteż kobiety, które odczuwają takie pragnienia, mogą obawiać się braku akceptacji płci przeciwnej i uznania ich za „niekobiece” (patrz mój wpis Samotność kobiety sukcesu). Trzeba zauważyć, że kobieta która dotarła na szczyt na ogół reprezentuje wiele cech uważanych za typowo męskie, takich jak: ambicja, pewność siebie, agresywność i przedsiębiorczość. Silny, negatywny stosunek otoczenia do sukcesów takich kobiet często gasi ich zapał i zaangażowanie w zdobycie wysokiej pozycji w strukturze firmy. Odmienne oczekiwania w stosunku do każdej płci, powodują, iż pragnienia, marzenia i motywacja osiągnięć u kobiet wciąż ustępują pragnieniu pozostania stereotypowo kobiecą.

Lęk przed sukcesem przybiera często formę sabotowania własnej kariery poprzez podejmowanie niekorzystnych dla niej decyzji i prezentowanie zachowań utrudniających lub nawet uniemożliwiających awans zawodowy, takich jak unikanie wszelkiego koniecznego ryzyka oraz wyzwań, nieumiejętność skutecznej rywalizacji, nadmierna ustępliwość, umniejszanie własnych dokonań, przyjmowanie na siebie żmudnych i czasochłonnych, ale z punktu widzenia firmy mało istotnych i mało prestiżowych zadań, częste zwolnienia i przerwy w pracy spowodowane opieką nad dzieckiem, wybieranie zawodów nie dających zbyt wielkiej szansy na rozwój lub słabo płatnych, za to dających się pogodzić z rodzinnymi obowiązkami.

Walce o sukces i zawodowe spełnienie nie sprzyja także głęboko zakorzeniona w naszym społeczeństwie nieufność i zazdrość w stosunku do osób, którym się powiodło oraz przeciwstawianie materialnych aspektów życia jego stronie duchowej (dylemat: mieć czy być) oraz gloryfikacja ubóstwa jako wzoru prawego życia. Kolejną przeszkodą jest przeświadczenie, że aby odnieść sukces trzeba być niejako od urodzenia „wybranym”, „namaszczonym”, „wyjątkowym”, zapomina się przy tym, że za niemalże każdym sukcesem stoi po prostu ciężka praca. Te wszystkie elementy stanowią swoisty szklany sufit czyli barię jaka stoi na drodze kobiet do objęcia najwyższych stanowisk w firmie. Pozytywne jest to, iż wiele z elementów szklanego sufitu tkwi w mentalności i sposobie myślenia samych kobiet, a zatem usuniecie wielu z nich leży po naszej stronie i zależy od nas samych.

Komentarze (3)