iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Jak przeżyć Święta i nie zwariować?

Idą Święta! Najbardziej wzruszające i jednocześnie najbardziej stresujące wydarzenie roku. Nasze ograniczone możliwości zderzają się z obrazem Świąt Idealnych podsycanych nie tylko słodkimi wspomnieniami dzieciństwa, ale też nieustannie emitowanymi reklamami. Świąteczne reklamy pokazują rodzinną idyllę krzycząc: kupuj, kupuj, kupuj! Jakby to właśnie ten reklamowany produkt miał zapewnić nam magiczną atmosferę. Chcemy  największej choinki, najwspanialszych prezentów, pysznych, domowych potraw i cudownego, błogiego rodzinnego szczęścia jak z obrazka. Chcemy, żeby Te Święta były pod każdym względem wyjątkowe i niezapomniane. Jak we wszystkim i tu stawiamy sobie wysokie wymagania. Świat wokół nas dostał gorączki. Tłok w sklepach, korki na ulicach, hałas, pośpiech, nerwowość. A Ciebie znów czekają świąteczne zakupy, wybór prezentów, przygotowywanie świątecznych dań i oddawanie się corocznej tradycji generalnych porządków. Jak przeżyć Święta i nie dać się zwariować?

Slow Movement

Coraz więcej ludzi sprzeciwia się kultowi nieustannego pośpiechu, który generuje stres. Kulturze FAST: Fast Food, Fast Moving Consumer Goods, Speed Dating, Fast Gratification przeciwstawia się filozofia ruchu SLOW (Slow Movement), począwszy od prężnie działającego ruchu Slow Food i Cittaslow,  poprzez Slow Travel, Slow Art, Slow Media, Slow Fashion, Slow Science, Slow Goods, Slow E-mail aż do zdobywającego coraz więcej wyznawców ruchu Slow Parenting. Carl Honore autor In Praise of Slowness. Challenging the Cult of Speed (Pochwała powolności. Kwestionując kult pośpiechu) twierdzi, że żyjemy na co dzień w kulturze pośpiechu, która każe nam robić jeszcze więcej i więcej w coraz krótszym czasie. Każda chwila to wyścig z czasem, bieg do mety, do której nigdy nie udaje się dotrzeć. Świat mknie na oślep do przodu, tymczasem szybciej nie zawsze znaczy lepiej. Kult pośpiechu przynosi nam więcej złego niż dobrego. Nasze życie w pędzie szkodzi środowisku naturalnemu, powoduje zmęczenie i stres, źle wpływa na naszą efektywność pracy i zdrowie, sprawia, że ulegamy złym nawykom żywieniowym, jedząc zbyt szybko, byle co, zaniedbując uprawianie sportu, sen, relaks i wypoczynek. Co najważniejsze i najbardziej przykre, nieustanny pośpiech niszczy więzi społeczne, negatywnie odbijając się na naszym życiu rodzinnym i relacjach z bliskimi. Pośpiech sprawia, że brak nam czasu na pielęgnowanie przyjaźni.

Nie chodzi o to, aby robić wszystko w ślimaczym tempie, ale by robić to w naszym własnym indywidualnym i odpowiednim dla nas rytmie. Przede wszystkim chodzi o to, aby robić wszystko najlepiej a nie najszybciej jak to jest możliwe i aby czerpać z tego przyjemność, aby delektować się danym nam czasem, a nie tylko liczyć upływające godziny i minuty. Ważne jest, aby zrozumieć, że liczy się przede wszystkim jakość a nie ilość, począwszy od jedzenia, które w siebie wrzucamy, efektów naszej pracy, które prezentujemy szefom, a skończywszy na czasie spędzanym w rodzinnym gronie (każdy przy swoim komputerze, telewizorze, ewentualnie telefonie?). Prędkość ma swoje miejsce we współczesnym świecie. Są rzeczy, które trzeba robić szybko. Problem polega na tym, że w naszej kulturze prędkość stała się sposobem na życie. Robimy wszystko w pośpiechu. Nieustanie pędzimy do przodu. To nie jest zdrowe i niczemu dobremu nie służy.

Zwolnij

Świat już zobaczył, że warto zwolnić. Zwolnij i Ty. Zdejmij nogę z gazu. Zatrzymaj się na chwilę. Pomyśl czy na pewno musisz tak pędzić. Może nie wszystko musi być idealne? Może nie każdy kąt w tym roku będzie sie błyszczeć, ale znajdziesz więcej czasu na cieszenie się bliskością innych? Może warto wrzucić niższy bieg? To jak przeżyjesz Te Święta zależy od Ciebie.

 • Staraj się rozwijać w sobie wewnętrzny spokój, który możesz odczuwać nawet w najbardziej gorączkowych momentach dnia.
 • Pamiętaj o tym aby pomimo nawału obowiązków zapewnić sobie dostateczną ilość snu. Brak snu powoduje, że nawet najmniejsze komplikacje zdają się nas przerastać.
 • Znajdź czas, aby zajrzeć do swojego wnętrza, posłuchać głosu serca i zadać sobie fundamentalne pytanie: co jest największą wartością w Twoim życiu. I tego się trzymaj.
 • Zmień swoje myślenie o czasie. Masz wystarczająco dużo czasu, aby zrobić to co jest naprawdę ważne. Naucz się wyłączać telewizor, komputer i komórkę. To ważne, aby umieć się także mentalnie rozłączyć, wylogować z wszechogarniającego pędu i mody na bycie człowiekiem nieustannie zajętym.
 • Jeśli rozmawiasz z innymi poświeć im cała swoją uwagę. Staraj się znaleźć czas na osobiste spotkania, twarzą w twarz. 
 • Rób coś razem z dziećmi (choćby porządki, ozdoby choinkowe, świąteczne potrawy) zamiast wysyłać je na kolejne dodatkowe zajęcia. Dzieci potrzebują czasu spędzonego z Tobą bardziej niż kolejnej intelektualnej, artystycznej czy sportowej stymulacji. Wasz wspólny czas da im siłę na resztę życia, która pozwoli im pokonać życiowe przeszkody i nauczyć się tego co jest im potrzebne we właściwym dla nich czasie.
 • Pogódź się z tym, że nie wszystko musi być doskonałe. Mniejsze oczekiwania to mniej stresu dla Ciebie i Twoich bliskich. Święta nie muszą być jak z reklamy i najprawdopodobniej nie będą.
 • Porozmawiaj ze wszystkimi członkami rodziny jak wyobrażają sobie święta, jak chcieliby je spędzić, co najbardziej lubią, czego nie i co jest dla niech ważne. To pozwoli Ci lepiej zaplanować czas i uniknąć niepotrzebnych rozczarowań, gdyby okazało się, że Wasze oczekiwania znacznie się rozmijają.
 • Każdego dnia świątecznych przygotowań pamiętaj, aby zrobić sobie jakąś małą przyjemność. Spacer, gorąca czekolada, płyta z ulubioną muzyką, kupienie sobie - od siebie małego drobiazgu pod choinkę to dobry pomysł na poprawę nastroju i umilenie oczekiwania.
 • Zwolnij i delektuj się każdą chwilą. Niech Święta będą dla Ciebie naprawdę wyjątkowym, rodzinnym czasem, gdy nikną wszelkie troski i problemy. Czasem spokoju, refleksji i cieszenia się bliskością innych.

Z całego serca życzę Ci
Cudownych Świąt Bożego Narodzenia
Przeżytych w szczęściu i spokoju
Słodkich znaków pamięci pod choinką
Radości bliskich
I wszechogarniającej miłości


Komentarze (2)
W poszukiwaniu szczęścia

Która z nas nie chciałaby odczuwać na codzień więcej szczęścia? Poczucie szczęścia wpływa na to jak bardzo lubimy siebie i innych, zwiększa naszą zdolność rozwiązywania konfliktów i wzmacnia nasz system immunologiczny. Ludzie szczęśliwi są bardziej towarzyscy, zachowują się bardziej altruistycznie, mają satysfakcjonujące relacje z innymi, łatwiej im znaleźć dobrą posadę, a do tego żyją dłużej i zdrowiej.

Szczęście Narodowe Brutto

Nad zagadnieniem szczęścia od wieków pochylają się nie tylko zwykli „zjadacze chleba”, ale też pisarze, poeci, filozofowie, psycholodzy a nawet ekonomiści. W himalajskim królestwie Butanu, w 1972 roku narodził się pomysł  liczenia Szczęścia Narodowego Brutto (Gross National Happiness). Król tego pięknego i wyjątkowego zakątka Ziemi postanowił, że w Butanie zostanie stworzony oryginalny system ekonomiczny, oparty na tradycyjnych buddyjskich wartościach. Jego celem ma być nie wzrost produkcji i dobrobytu materialnego, ale szczęście mieszkańców kraju. Choć pomysł ten jeszcze kilka lat temu wydawał się nieco szokujący, dziś już nie budzi takiego zdziwienia. Coraz liczniejsza rzesza ekonomistów zdaje sobie sprawę, że najczęściej rozpatrywany miernik stopy życiowej w danym karaju, jakim jest Produkt Krajowy Brutto (PKB), czyli wartość wszystkich dóbr i usług  wytworzonych na terenie danego państwa w ciągu roku, pomija ważne aspekty społecznego życia. Dziś poszukuje się innych niż PKB wskaźników dobrostanu i coraz częściej publikuje się raporty dotyczące najszczęśliwszych krajów świata, uwzględniające różnorodne mierniki narodowej szczęśliwości.

Życie warte przeżycia

W psychologii natomiast narodził się silny nurt tzw. psychologii pozytywnej, która ma służyć rozpoznaniu i rozwijaniu najlepszych możliwości tkwiących w każdym z nas. Psychologia pozytywna wspiera ludzkie dążenie do szczęścia, szuka odpowiedzi na pytanie jak lepiej żyć, jak sprawić, aby nasze życie było pełniejsze i bardziej satysfakcjonujące. Martin Seligman, inicjator powstania psychologii pozytywnej twierdzi, że psychologia ta koncentruje się na tym co sprawia, że życie jest warte przeżycia.

Okazuje się jednak, że zdefiniowanie szczęścia nie jest takie proste. Seligman uważa, że ludzie czasem robią rzeczy, które dają im chwilowe zadowolenie, ale nie przynoszą długotrwałego poczucia szczęścia. Według niego na poczucie głębokiego szczęścia składają się następujące elementy:

 • pozytywne emocje  i zaangażowanie, któremu towarzyszy poczucie zatracenia się w wykonywanym zadaniu,
 • dobre, budujące relacje międzyludzkie,
 • poczucie znaczenia,
 • poczucie, że ma się na koncie osobiste osiągnięcia.

Szczęściu sprzyja poczucie sensu własnego życia

Roy Baumeister i Kathleen Vohs uważają, że dla poczucia sensu życia ważne jest zaspokojenie czterech podstawowych potrzeb egzystencjalnych:

1) potrzeby posiadania celu, czyli czegoś co ukierunkowuje w dłuższej perspektywie naszą indywidualną aktywność: nasze dążenie do wyznaczonych przez siebie celów obiektywnych przynosi subiektywne poczucie spełnienia,

2) potrzeby realizowania wartości, czyli robienia czegoś, co uważa się za dobre,

3) potrzeby kontroli, czyli poczucia, że jest się zdolnym skutecznie wpływać na siebie i otoczenie,

4) potrzeby samoakceptacji, czyli poczucia własnej wartości, przekonania, że jest się dobrą i godną szacunku osobą.

Na poczucie sensu życia składa się możliwość zaspokajania tych potrzeb w najprzeróżniejszych sferach działania.

Aż 40 procent poczucia szczęścia zależy od Ciebie

Badania pokazują, że około 50 procent naszego poczucia szczęścia jest zdeterminowane genetycznie, 10 procent zdeterminowane jest okolicznościami życia: na przykład tym, jakie jest Twoje wykształcenie, czy jesteś zamężna, czy masz stałe dochody i jak wysokie, natomiast pozostałe 40 procent jest determinowane przez Twoje codzienne nawyki i zachowania oraz to w jaki sposób myślisz o sobie i o innych. Jeśli wiesz jak to zrobić, możesz sama sprawić, że poczujesz się szczęśliwsza. Podawane przez psychologów recepty na szczęście wydają się oczywiste: należy spędzać więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi, często wychodzić z domu, aby miło spędzić czas, bardziej angażować się w pracę lub znaleźć sobie nowe hobby. To jednak jeszcze nie wszystko co możesz dla siebie zrobić.

Praktykowanie wdzięczności

Psycholodzy Robert Emmons i Michael McCullough autorzy książki "The psychology of gratitude" (Psychologia wdzięczności) stoją na stanowisku, że odczuwanie wdzięczności jest częścią dobrego życia. Emmons i McCullough dokonali szeregu ważnych odkryć. Znaleźli oni naukowe dowody na to, że ludzie, którzy regularnie kultywują odczuwanie i wyrażanie wdzięczności, cieszą się szeregiem korzyści w wielu sferach życia, zarówno w sferze psychicznej, fizycznej, jak i w sferze relacji międzyludzkich.

Odczuwanie wdzięczności czy to do innych ludzi, czy do losu czy też do Istoty Wyższej, jeśli w Nią wierzymy, wzmacnia nas i buduje wewnętrznie. Walter Dirks, pisarz niemiecki, powiedział: „Wdzięczność jest najpiękniejszą formą szczęścia: należy zarówno do jego przyczyn jak i skutków.”  Wdzięczność jest dostrzeganiem istnienia dobra w Twoim życiu. Jest mówieniem życiu „tak”. Odczuwając wdzięczność przyznajemy niejako, że wziąwszy wszystko pod uwagę, nasze życie jest warte przeżycia. Wdzięczność jest przyznaniem, że dziś nie bylibyśmy ani tym kim jesteśmy, ani tu gdzie się znajdujemy, bez udziału innych ludzi, i że inni ludzie często zachowywali się w stosunku do nas w sposób życzliwy i bezinteresowny. Odczuwanie wdzięczności to przyznanie, że są na świecie ludzie, rzeczy i zdarzenia, które nas cieszą. Wdzięczność przynosi nam inną percepcję świata, inne jego odczuwanie. Im mocniej praktykujesz wdzięczność tym więcej dobrych rzeczy zauważasz wokół siebie każdego dnia.

Kolekcjonowanie szczęśliwych chwil

Przeprowadzono kilka badań, w których uczestnicy, którzy doświadczyli trudnych zdarzeń zostali poproszeni  o spędzenie zaledwie kilku minut każdego dnia na pisaniu pamiętnika relacjonującego ich najskrytsze myśli i uczucia. W jednym z nich uczestników, który stracili pracę poproszono o opisanie w kilku słowach odczuć i myśli na temat tego zdarzenia i tego jak wpłynęło ono na ich życie zawodowe i osobiste. Okazało się, że osoby biorące udział w eksperymencie odnotowały znaczny wzrost poczucia zadowolenia ze swojego życia, a także odczuły zmniejszenie problemów zdrowotnych oraz zwiększenie poczucia pewności siebie i szczęścia. Choć te badania były planowane z myślą o ludziach, którzy doświadczyli naprawdę trudnych sytuacji, ich rezultaty mogą pomóc każdemu w prowadzeniu bardziej satysfakcjonującego i szczęśliwego życia.

Jeśli wejdziesz do pokoju pełnego miłego zapachu pieczonego ciasta, po kilku minutach Twój nos przyzwyczai się do niego i przestaniesz go czuć. Tak samo dzieje się z naszym poczuciem szczęścia i zadowolenia z tego kim jesteśmy i co udało nam się w życiu osiągnąć. Szybko przyzwyczajamy się do dobrych stron naszego życia i przestajemy je zauważać. Tymczasem każdy ma jakieś powody do zadowolenia: kochający partner, dzieci, bliskie relacje z rodzicami, przyjaciele, dobra praca, interesujące hobby czy wreszcie dach nad głową, jedzenie i ciepła woda w kranie, do której dostęp wydaje nam się czymś oczywistym, a dla wielu ludzi na świecie wciąż pozostaje niedostępnym luksusem.

Wszystko czego potrzebujesz, aby zacząć praktykować swoje ćwiczenia z wdzięczności to kilka minut, długopis i kawałek papieru, ale będzie znacznie lepiej, jeśli założysz specjalny dziennik. Kup jakiś elegancki notes w ładnej oprawie i pióro. To pozwoli Ci nadać uroczysty charakter chwilom spędzanym na praktykowaniu wdzięczności. Każdego dnia poświęć parę minut na zapisanie wszystkiego za co jesteś tego dnia wdzięczna, wszystkich miłych i dobrych momentów, które Ci się tego dnia przytrafiły. Przypomnij sobie radosne zdarzenia, chwile przyjemności i serdeczność, której doświadczyłaś tego dnia od innych. Pomyśl o swoich małych zwycięstwach i większych sukcesach, które tego dnia stały się Twoim udziałem lub o kolejnym kroku, który wykonałaś na drodze do spełnienia swojego wielkiego marzenia. Twoje zapiski mogą być naprawdę krótką notatką, która zabierze Ci nie więcej niż 2 minuty dziennie. Za jakiś czas będziesz mogła wracać do swoich najlepszych wspomnień kiedy tylko zechcesz. Możesz też ubarwić swój dziennik umieszczając w nim dodatkowo zdjęcia, rysunki, wykorzystane bilety na miłe wydarzenia, w których brałaś udział, suszony kwiatek, paragon za wymarzoną sukienkę, którą wreszcie mogłaś sobie kupić, zapach ulubionych perfum i wszystko to co symbolizuje ludzi, zdarzenia i rzeczy, które przyniosły Ci radość. W ten prosty i mało czasochłonny sposób możesz od zaraz znacznie poprawić jakość swojego życia.  Praktykowanie wdzięczności może zmienić Twoje doświadczanie codzienności na lepsze. Zatem do dzieła! Miłego kolekcjonowania szczęśliwych chwil i dobrych stron życia!

Komentarze (0)
Praca marzeń

Czy Twoja praca to praca marzeń? Czy jesteś tam gdzie zawsze pragnęłaś? Czy to co robisz daje Ci spełnienie i radość?

Na drodze ku dorosłości gubimy marzenia.

Praca może być nudna i ciężka albo przyjemna i dająca zadowolenie.  Niewiele z nas może powiedzieć, że ich praca to praca marzeń. Jednak w głębi duszy większość pragnie pracy, do której chce się rano wstawać. W dzieciństwie wierzymy, że w dorosłym życiu będziemy robić wiele wspaniałych rzeczy, odkrywać nowe lądy, występować na scenie, latać w kosmos.  Wraz z upływem czasu dziecięce nadzieje boleśnie zderzają się z rzeczywistością. Przeżywamy pierwsze rozczarowania. Zaczynamy zdawać sobie sprawę z własnych ograniczeń. Bywa, że inni: nauczyciele, rodzice,  wcale nie wspierają nas w realizacji ambitnych planów, a wręcz przeciwnie, zniechęcają  do podejmowania prób ich urzeczywistnienia i co rusz studzą  twórczy zapał wylewając kubły zimnej wody na nasze głowy. Tak oto opuszczając krainę dzieciństwa przestajemy gonić za marzeniami. Bojąc się porażki, z chmur schodzimy na ziemię.

Odpowiednia praca przynosi osobiste spełnienie, pasuje do naszego stylu życia i odzwierciedla naszą osobowość.

Większość z nas podejmuje decyzje dotyczące swojej kariery zawodowej w momencie kiedy jest do tego najmniej przygotowana. W młodości wybierając pracę nie mamy jeszcze wystarczającej wiedzy o sobie i o świcie, aby ocenić gdzie jest nasze miejsce. To dla tego tak wielu ludzi trudzi się pracą, której nie cierpi. Celem powinno być znalezienie kariery zawodowej, która umożliwi Ci robienie tego co robisz najlepiej i co lubisz najbardziej, która odpowiada Twoim osobistym zainteresowaniom oraz jest zgodna z Twoją osobowością i wyznawanymi przez Ciebie wartościami. Triada: zdolności – zainteresowania – wartości zmienia się wraz z wiekiem. Praca, która na początku Twojej kariery wydawała Ci się szczytem marzeń, dziś może Cię wyjątkowo męczyć. W miarę jak zdobywa się nowe zawodowe doświadczenia zyskuje się nowe umiejętności, które mogą być przydatne gdzie indziej. Z wiekiem często pojawiają się nowe zainteresowania i kolejne obszary, które chcemy eksplorować. Jeśli cieszysz się na myśl o pójściu do pracy, jesteś podekscytowana tym co w niej robisz, czujesz, że Twój wysiłek jest doceniany, lubisz tych z którymi pracujesz i odczuwasz dumę mówiąc o swojej pracy to jesteś właściwym człowiekiem na właściwym miejscu. Jeśli jednak na myśl o poniedziałkowym poranku ciarki chodzą Ci po plecach, może czas na zmiany.

Większość ludzi chciałaby, aby praca była ich ulubionym zajęciem.

Czy jest sens mówić o poszukiwaniu pracy marzeń, gdy tak trudno zdobyć i utrzymać jakąkolwiek posadę? W czasach zawirowań gospodarczych zmiana profesji na wymarzoną jest jeszcze trudniejsza, ale paradoksalnie to właśnie te trudne czasy mogą wymagać dostrzeżenia nowych wyzwań i możliwości. Najprawdopodobniej wiele razy w ciągu życia czeka nas zmiana nie tylko miejsca pracy ale też wykonywanego zajęcia. Nie ma jednej idealnej pracy dla każdego, jednak przeważająca większość ludzi chciałaby, żeby praca był ich ulubionym zajęciem. Nic dziwnego, spędzamy w niej spory kawałek życia. Marzymy o pracy twórczej, dającej poczucie sensu i spełnienia. Wiele osób chciałoby nie mieć nad sobą żadnego szefa i pracować na własny rachunek albo marzy o pracy choć trochę bardziej elastycznej, aby można było samodzielnie ustalać jej godziny lub choć częściowo wykonywać ją w domu.

Pasje i zainteresowania prowadzą nas ku pracy marzeń.

Jak więc znaleźć swoje powołanie? Z pomocą przychodzi nam psychologia pozytywna (inaczej nazywana ”psychologią dobrego życia”).  Według niej człowiek w pracy dąży do urzeczywistnienia wartości.  Praca marzeń to taka, gdzie spotykają się nasze zainteresowania oraz nasze szczególne talenty i umiejętności. Wykorzystywanie naszych pasji sprawia, że czujemy się spełnieni, a specyficzne talenty prowadzą nas wprost do ponadprzeciętnych osiągnięć. Mihály Csíkszentmihályi światowej sławy profesor psychologii i zarządzania, autor koncepcji przepływu (flow) i  książki „Flow: The Psychology of Optimal Experience” (Przepływ: psychologia optymalnego doświadczenia)  twierdzi, że najlepsze życiowe chwile zdarzają się wtedy, gdy ciało lub umysł napięte są do ostatecznych granic, by wykonać coś trudnego i wartościowego.  Praca jako satysfakcjonujące zajęcie jest najlepszym sposobem realizowania ludzkiego potencjału i może zapewnić nam owo magiczne doznanie przepływu czyli poczucia uniesienia i uskrzydlenia, przychodzące wraz z zatopieniem się bez reszty w wykonywanej czynności. Im bardziej praca  jest zróżnicowana oraz stawia przed nami ciekawe cele i wyzwania tym bardziej jest satysfakcjonująca. Szukając pracy marzeń musimy podążać za swoją pasją. Tym, którym udało się znaleźć zawodowe spełnienie nierzadko zdarza się zacierać granice pomiędzy pracą i zabawą, praca jest fundamentem ich życia, prawdziwi pasjonaci żyją swoja pracą.

Zanim zmienisz pracę dobrze poznaj siebie i poszukaj mentora.

Przed podjęciem decyzji o długotrwałych konsekwencjach w karierze zawodowej powinnaś dobrze poznać siebie.  Ludzie różnią się co do potrzeb, zainteresowań i umiejętności. Różne osoby satysfakcjonują inne aspekty pracy. Może nie musisz od razu zmieniać zawodu, a nawet firmy, w której pracujesz. Spróbuj znaleźć te sfery pracy, które sprawiają Ci radość i są dla Ciebie ważne. Zastanów się co lubisz robić, w czym jesteś dobra i jak możesz wykorzystać to w obecnej pracy. Daj sobie czas. Warto rozważyć takie kwestie jak to czy lubisz pracę z ludźmi czy raczej wolisz mierzyć się z wyzwaniami w samotności? Lepiej czujesz się w małych grupach czy w dużych skupiskach ludzkich? Lubisz gdy coś się nieustannie dzieje czy też odpowiadałaby Ci raczej monotonia? Wolisz spontaniczność czy procedury? Cenisz innowacje i nowe pomysły czy też kładziesz raczej nacisk na realizm i zdrowy rozsądek? Decyzje podejmujesz błyskawicznie czy też potrzebujesz więcej czasu do namysłu aby rozważyć wszystkie za i przeciw? Zadaj też sobie pytanie: Gdybym mogła wykonywać pracę o jakiej marzę, to co bym robiła? To pomoże Ci lepiej określić na czym powinnaś się skoncentrować i  jaka praca byłaby dla Ciebie odpowiednia. Jeśli już wiesz co chciałabyś robić i nie widzisz się w dotychczasowej pracy znajdź osoby, które mają już doświadczenie w wybranej przez Ciebie dziedzinie i porozmawiaj o tym jak na co dzień wygląda ich praca. Poszukaj mentora, kogoś kto pozwoli Ci bardziej obiektywnie spojrzeć na siebie i na Twoje plany. To może być doradca zawodowy, coach, psycholog  lub też zaufana osoba, która odniosła sukces zawodowy lub osobisty. To ważne, abyś przed wkroczeniem na nową ścieżkę rozwoju miała rzetelne informacje czy Twoje zainteresowania i umiejętności pasują do wybranej pracy i czy odpowiada Ci jej charakter.  Zastanów się jakich umiejętności lub kwalifikacji Ci brakuje by objąć wymarzone stanowisko i jak możesz je uzupełnić. Analizuj jakie trendy biznesowe można zaobserwować obecnie, a co przewiduje się w przyszłości  i jakie perspektywy ma wybrana przez Ciebie profesja za 5, 10 i 15 lat. Wspólnie z mentorem sporządź szczegółowy plan jak dostać się z miejsca w którym jesteś tam gdzie chciałabyś być.

Twoja praca może być pasjonująca i godnie wynagradzana. Jak napisał Paulo Coelho w swojej najbardziej znanej książce „Alchemik”, która zmieniła niejedno życie: „Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały Wszechświat działa potajemnie, by udało Ci się to osiągnąć.”  Jeśli masz silną wizję swojej wymarzonej pracy, wystarczająco mocno w nią wierzysz i jest ona naprawdę właściwa dla Ciebie, to znajdziesz sposób i środki, aby znaleźć i zdobyć swoją pracę marzeń, czego Ci z całego serca życzę.

Komentarze (0)