iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Żyj prawdziwie

Ucichł huk noworocznych fajerwerków, uleciały bąbelki szampana, po konfetti nie ma nawet śladu. Piernik i makowiec już dawno zjedzone. Tylko jeszcze choinka smętnie w kącie stoi, sypiąc igłami wokół. Rozpoczął się kolejny rok Twojego życia.  Na biurku nawał spraw do załatwienia, a w domu codzienne zmagania, aby znaleźć czas na wszystko. Znów jesteś w kołowrotku. Zabiegana, spięta, z rozwianym włosem i obłędem w oczach ścigasz wczorajszy dzień.

A jak tam Twoje noworoczne postanowienia? Czy jeszcze o nich pamiętasz? Nie wiem czego sobie życzyłaś, co postanowiłaś (jeśli w ogóle), ale wiem jak czasem trudno dotrzymać danych sobie obietnic. Bywa, że zalatana, pełna pośpiechu i stresu, trudna realność dnia codziennego, przytłacza nas, a potem porywa jak fala. Skrepowani obowiązkami i nawałem problemów do rozwiązania, tracimy z oczu kierunek, gubimy się, wpadamy w rutynę codzienności.

Może warto na chwilę się zatrzymać? Jeszcze raz spojrzeć na swoją codzienność i zapytać: czy moja rzeczywistość wygląda tak jak chcę? Czy jest coś, co warto byłoby zmienić? Czy wiodę szczęśliwe, harmonijne, sensowne, spełnione życie?
 

Amerykański psycholog Abraham Maslow, który specjalizował się w psychologii humanistycznej i transpersonalnej, jest autorem koncepcji hierarchii potrzeb, na której to szczycie stoi potrzeba samorealizacji. Nosimy w sercu marzenie prowadzenia twórczego i sensownego życia, życia pełnego znaczenia. Pragniemy odnaleźć swoje życiowe powołanie, rozwijać się, osiągać cele, cieszyć się szacunkiem i uznaniem.

Uwaga! Hierarchia potrzeb Maslowa to ciekawe ujęcie tematu potrzeb ludzkich. Czy jednak niczego w niej nie brakuje? Jak myślisz czy Maslow pominął w niej jakieś ważne aspekty ludzkiego życia? Jeśli tak, to jakie? Jak wyglądałaby Twoja propozycja?

Piramida potrzeb Abrahama Maslowa

1. Potrzeby fizjologiczne: biologiczne potrzeby człowieka zapewniające mu przetrwanie, takie jak potrzeba zaspokojenia głodu, pragnienia, snu itp.

2. Potrzeba bezpieczeństwa: potrzeba życia w bezpiecznym i stabilnym środowisku.

3. Potrzeba przynależności: potrzeba budowania satysfakcjonujących relacji z innymi, miłości, przyjaźni, przywiązania, akceptacji.

4. Potrzeba uznania: potrzeba zdobycia szacunku i uznania we własnych oczach i oczach innych ludzi.

5. Potrzeba samorealizacji: potrzeba realizowania satysfakcjonującej wizji życia, doskonalenia się, wykorzystania własnego potencjału, osiągania celów, które przynoszą spełnienie.

Według Abrahama Maslowa ludzi dążących do samorealizacji charakteryzuje autonomia, akceptacja dla siebie i świata, realizm, koncentracja na rozwiązaniu problemu, spontaniczność i niekonwencjonalność, poczucie humoru, a także często doświadczane uczucie uniesienia i zachwytu nad światem i życiem:

1) Autonomia
Człowiek spełniony charakteryzuje się zdrowym poczuciem autonomii i potrzebą niezależności. Lubi być z ludźmi, cieszy go towarzystwo innych, ale potrzebuje też chwil odosobnienia, aby przeanalizować stojące przed nim wyzwania, uczyć się i w pełni rozwijać swój potencjał. Znajduje swoją drogę do osiągnięcia szczęścia i zadowolenia, zamiast realizować pomysły innych.

2) Akceptacja dla siebie i świata
Osoba, które w pełni realizuje swoją życiową misję najczęściej akceptuje siebie i innych takimi, jakimi oni są. Nie kieruje się stereotypami. Traktuje innych z życzliwością niezależnie od ich pochodzenia społecznego i statusu.  Ignoruje braki i cieszy się życiem, wolna od poczucia winy i wstydu.
 

3) Realizm
Cechuje ją realizm oraz logiczne i racjonalne myślenie. Nie boi się wyzwań i nie czuje się zagrożona przez nieznane.

4) Koncentracja na rozwiązaniu problemu
Aktywnie poszukuje rozwiązań problemu, zarówno we własnym wnętrzu, jak i w świecie zewnętrznym. Potrafi skutecznie poszukiwać pomocy innych, współdziałać i kooperować z otoczeniem. Motywuje ją silne poczucie osobistej odpowiedzialności. Przejawia wysokie standardy etyczne. Znajduje zadowolenie pomagając innym w poprawie ich życia.
 

5) Spontaniczność i niekonwencjonalność
Osoba realizująca swoje życiowe powołanie wyróżnia się otwartością na nowe idee, spontanicznością i niekonwencjonalnością. Choć ma szacunek dla zasad i norm społecznych i jest świadoma ogólnie przyjętych oczekiwań, nie czuje się nimi skrępowana przy wyborze swojej drogi życiowej.
 

6) Poczucie humoru
Cechuje ją przyjazne poczucie humoru. Stroni od sarkazmu. Umie śmiać się z siebie. Nie wyszydza innych.
 

7) Doświadczenie uniesienia i zachwytu nad światem i życiem
Osoba spełniona często doświadcza zachwytu nad rzeczywistością, fascynacji zjawiskami przyrody, osiągnięciami ludzkiego umysłu, dziecięcego zdumienia i podziwu dla procesu życia jako takiego. Dostrzega i docenia piękno wokół siebie. Widzi ukryty potencjał w każdym doświadczeniu. Takiemu przeżywaniu często towarzyszy ekstaza, transformujące uczucie braku zakotwiczenia w miejscu i czasie, wychodzenia poza ramy własnego ja, poszerzania horyzontów, a także pogłębiania zrozumienia dla siebie i świata.
 

Osoby, które wiodą życie spełnione cechuje wysoka inteligencja inra- i inter-personalna. Czują, że nie są pyłkiem we wszechświecie, targanym przez wiatr, ale mają przemożny wpływ na swój los. Praca jest dla nich przyjemnością, a ich emocje i pragnienia pozostają w zgodzie z rozumem. Poszukują duchowych i intelektualnych wyzwań. Do zadań przystępują z otwartym umysłem. Ich działanie cechuje spontaniczna kreatywność i nieszablonowość. We wszystkim, co robią odbija się ślad ich niepowtarzalności i indywidualizmu. Potrafią konsekwentnie trzymać się raz obranej drogi, niezależnie od niesprzyjających okoliczności. Choć biorą pod uwagę opinie innych, przy podejmowaniu mniejszych decyzji i w życiowych wyborach, są niezależne i kierują się przede wszystkim własnym osądem.  Nie boją się ciszy ani momentów samotności, a nawet celowo ich poszukują, aby w spokoju móc oddać się głębszym refleksjom i przemyśleniom. Mają świeże spojrzenie na wiele spraw. Dążą do nawiązania szczerych, głębokich i trwałych relacji z innymi. Są życzliwi, widzą w ludziach przede wszystkim dobro. Czują, że żyją pełnią życia, a każda jego chwila jest przygodą.
 

Niestety nierzadko, zarówno tradycyjna szkoła, jak i dom rodzinny, a także społeczeństwo, hamują nasz potencjał. W młodości, z braku doświadczenia i wiedzy o sobie, ulegamy namowom i radom innych, próbując realizować gotowy skrypt na życie, wepchnięci w rolę, która nie jest nasza, aby w dojrzałym życiu doświadczyć zawodu i rozczarowania i przekonać się, że wybrana droga jednak nie przyniosła nam satysfakcji i spełnienia. Część z nas zdobędzie się na twórcze zmiany, część jednak pozostanie w utartych schematach, usilnie próbując nie poddać się zgorzknieniu. Dlatego warto, co jakiś czas robić bilans życia. Zapytać się siebie: gdzie jestem, a gdzie chciałabym być?  W jakim kierunku zmierza moje życie? Co najprawdopodobniej zdarzy się, jeśli będę żyła tak jak dotąd? Jak będzie wyglądało moje życie za 5, 10, 20 lat? Jak chciałabym, aby wyglądała moja starość? Taka refleksja może dać nam siłę i motywację do przeprowadzenia trudnych, ale koniecznych, i w efekcie korzystnych, zmian w naszym życiu.

Musimy jednak pamiętać, że przeprowadzanie życiowej rebelii nie jest sprawą łatwą i przyjemną, że na pozytywny efekt często przyjdzie nam jeszcze sporo poczekać, że cały proces wymaga od nas wyjścia poza własną strefę komfortu, co często, i to jest naturalne, budzi niepokój, niepewność i lęk. Nie raz dopadną nas wątpliwości. Nie raz będziemy mieli ochotę zaniechać zmian, zawrócić z obranej drogi. Nie ma łatwych rewolucji, każdy przewrót jest trudny, wymaga od nas sporo odwagi i siły. Pamiętaj jednak, że potrzeba samorealizacji nie da się łatwo uciszyć. Masz tylko jedno życie. Może warto postarać się o to, by było spełnione?

Komentarze (0)
Jak pokonać lęk Wewnętrzny Krytyk