iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Praca czy wychowywanie dziecka

Mamy w ciąży często sięgają myślą tylko do chwili porodu. Obiecują sobie jak najszybciej wrócić do pracy na pełen etat. A na macierzyńskim nauczyć się dodatkowo jeszcze dwóch języków obcych. Oczami wyobraźni mamy widzą grzecznego, uśmiechniętego bobasa, który nie tylko przesypia całe noce, ale dodatkowo ucina sobie dwu, trzygodzinne drzemki w ciągu dnia. Często jednak rzeczywistość okazuje się zgoła inna, choć podobno zdarzają się dzieci, które nie grymaszą przy jedzeniu, odpowiednio dużo śpią i nie płaczą.


Z chwilą narodzin pierwszego dziecka priorytety zmieniają się całkowicie. Dotąd praca zawodowa stała na pierwszym miejscu. Nietrudno było też znaleźć choć odrobinę czasu dla siebie. I jeśli mama jeszcze przed narodzinami maluszka wierzyła, że niewiele w jej życiu się zmieni, że przecież da się z dzieckiem realizować wszystkie życiowe zamierzenia i plany, to z chwilą narodzin następuje zderzenie z rzeczywistością. Tym boleśniejsze im bardziej wyobrażenia mamy o czasie po narodzinach dziecka były dalekie od realizmu. Oto nadeszła życiowa rewolucja. Nic nie będzie już takie jak dawniej. A przynajmniej długo nie. Oczywiście z dzieckiem generalnie DA SIĘ. Da się i pracować, i podróżować, i realizować marzenia, wymaga to jednak sporego uporu, hartu ducha i świetniej organizacji. Nagle trzeba uwzględnić potrzeby nowego członka rodziny, które powinny zawsze stać na pierwszym miejscu. Dla mam przełomem staje się zupełnie nowy sposób widzenia świata i swojego w nim miejsca: Już nie ja kobieta-matka jestem dla siebie najważniejsza, najważniejszy jest dla mnie ten mały człowiek, którego trzymam w ramionach, wymagający mojej czułości i opieki.

Początkowo może wydawać się, że, ze względu na szczególny związek emocjonalny matki i dziecka, dylemat praca czy wychowywanie dziecka nie daje się pozytywnie rozstrzygnąć. Mamy, z jednej strony chciałby poświęcać dziecku jak najwięcej czasu, z drugiej żal im przekreślić swoje szanse zawodowe, na które nierzadko długo pracowały. Tak się akurat składa, że najlepszy czas na rozpędzenie swojej kariery zawodowej to równocześnie najlepszy czas na rodzenie i wychowywanie dzieci. Praca czy wychowywanie dziecka? Co wybrać (zakładając oczywiście, że mama ma jakiś wybór)? A może praca i dziecko? Czy można satysfakcjonująco rozstrzygnąć ten dylemat?

Komentarze (5)
Jak pokonać szklany sufit?